Call: 0216 309 99 91| Email: dkabilgi@gmail.com

Dil Terapi, Duyu Terapi, Fizik Tedavi, Özel Eğitim Merkezi

Kekemelik Terapisi


1-) Normal sayılamayacak şekilde seslerin, hecelerin, sözcüklerin ve cümlelerin tekrar edilmesi; p- p-..peki, ol-ol olmaz, ben de- ben de- bende geleceğim… gibi.
2-) Sözcüklerin bitirilmeden bırakılması.
3-) Düzensiz solunum ve kararsız konuşmaya bağlı olarak sözcüklerde alışılmadık vurgulamaların ortaya çıkması: Patlamalar gibi.
4-) Seslerin olağan dışı uzamaları f f f fare gibi.
5-) Belli bir sesin çıkartılması ve konuşma sırasındaki gerginliğin atılmaması, nefesin engellenmesine ve tıkanmasına yol açar. Karşılıklı konuşmayı kontrol edebilmek için gösterilen mücadelenin işaretleri açık olarak görülebilir. Konuşmanın akıcılığı ve ritmi bozulmakla birlikte yüzde gerilim, kaş-göz oynatma, başın anî hareketleri, bütün bedende istenmeyen jestler gözlenebilir ve her ses birimi bu tıkanmalardan etkilenebilir.
6-) Konuşmada güçlük yaşandığı anda bazen fazladan sözcük ve sesler eklenir: Aman!, ya!, yani!, şey! gibi.
7-) Bazı ortamlarda sözcükler, konuşulan konuya uygun olmayacak şekilde dolambaçlı yollarla söylenebilir. Kekemeliği olanlar hangi sözcük ve seslerin onlar için problem yaratacağını bilirler ve bu durumdan sözcük oyunlarıyla kaçmaya çalışırlar. Ya da sözel iletişime girmeyip sessiz kalmayı tercih ederler.
Bireyde yukarıdaki durumlardan bir yada bir kaçı varsa dil ve konuşma terapistimizden bilgi ve randevu almak için iletişim kurunuz.
Kekemelik Terapisi

Dil ve Konuşma Terapisi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: